Zimbra Collaboration Suite İnceleme

Zimbra Collaboration Suite İnceleme

Bu seferki yazımızın konusu açık kaynak kodlu bir mail sunucusu olan Zimbra Collaboration (işbirliği) Suite.

Dolar kurlarındaki korkunç artış zaten pahalı olan yazılım lisanlarını iyice işin içinden çıkılmaz bir hale getirmeye başladı. Bence dolar ister artsın ister artmasın açık kaynak kodlu yazılım kullanımı uzun vadede çok büyük faydalar sağlayacaktır.

Zimbra Collaboration Suite (artık ZCS olarak yazacağım) iki version şeklinde karşımıza çıkıyor;

–    Open Source Edition (Ücretsiz)

–    Pro ve Standart (Ücretli, 30 gün deneme sürümü)

Paketler arasındaki farkları https://bit.ly/2zkYYd1 adresinden öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz sürüm küçük ve orta ölçekli bir şirketin temel mail ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde. İletişim için POP3 ve IMAP (secure versionları ile) kullanıyor, policy tabanlı kullanıcı yetkilendirmelerine izin veriyor ve bunu grup bazlı yapabiliyor. Kullanıcının sildiği mailleri sizin belirlediğiniz süre içerisinde silmeden sunucuda saklayabilmesi önemli özelliklerinden biri. POP ve IMAP dışında çok kullanışlı ve gelişmiş bir web arayüzü de var.

Gelelim ücretsiz sürümün kısıtlamalarına. En büyük eksiği active sync’in olmaması, takvim gibi çok önemli uygulamayı birden fazla cihaza senkronize edemiyor. Bu eksiği mobil cihazlarda web arayüzünü kullanarak kapatmak mümkün. Bunun dışındaki farkları yukarıda paylaştığım linkten inceleyebilirsiniz.

Yazılımı 6 aydır Ubuntu Server üzerinde yaklaşık 150 civarı posta kutusu ile sorunsuz kullanıyoruz. Eğer firmamda profesyonel bir mail sunucusu olsun, çalışanlarımız nereye hangi maili göndermiş, kazara silinen mailleri geri getireyim bunları yaparken de bir kuruş para ödemeyeyim diyorsanız tam size göre bir çözüm olduğunu özellikle belirtmek isteriz.

Her türlü kurulum, yönetim ve yedekleme işleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.