WPA3 Nedir?

Wi-Fi Alliance WPA3’ü duyurdu, bu yeni güvenlik protokolü yakında WPA2’nin yerine geçecek.

Geçtiğimiz aylarda keşfedilen WPA2 zafiyetlerinden en önemlisi ortadaki adam saldırısı (KRACK) idi. Bu saldırı şekli ile dikkatsiz kullanıcıları sahte sitelere yönlendirerek şifrelerini elinden almak, kriptosuz haberleşmeleri okumak mümkün oldu. Tahmin edeceğiniz üzere WPA2’nin tabutuna son çiviyide çakmış oldu.

Qualcomm telefon ve tabletler için yeni çipler üretmeye başladığını duyurdu. Cisco’da cihazlarının yakında bu protokolü destekleyeceğini duyurdu. Diğer firmalarda çok yakında bu protokolü kullanmaya başlayacaklardır.

WPA3 standardı WPA2’de bulunmayan dört özellik ekler. Üreticiler, bu dört özelliği cihazlarını “Wi-Fi CERTIFIED WPA3” olarak pazarlamak için tam olarak uygulamalıdır. Wi-Fi Alliance (bu standartları tanımlayan endüstri grubu) henüz ayrıntılı bir teknik detayıyla açıklamamış olsa da, özelliklerin geniş bir taslağı herkes tarafından zaten biliniyor.

Sifresiz olan Wi-Fi ağları havalimanlarında, otellerde, kafelerde ve diğer halka açık yerlerde bulunan ve tam anlamıyla güvenlik kabusu yerlerdir. Açık oldukları ve herhangi birinin bağlantı kurmasına izin verdikleri için, üzerlerine gönderilen trafik hiç şifrelenmez. Ağa katıldıktan sonra web sayfasında oturum açmanızın önemi yoktur, bağlantı üzerinden gönderilen her şey insanların araya girebileceği düz metin olarak gönderilir. Web’deki şifrelenmiş HTTPS bağlantılarının artması ile bu durum bir nebze iyileştirilmiştir, ancak insanlar bağlandığınız web sitelerini hala görebilir ve HTTP sayfalarının içeriğini görüntüleyebilir.

WPA3, “bireysel veri şifreleme” kullanarak bahsi geçen sorunların önüne geçiyor. Açık bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda, bağlantı sırasında bir şifre girmediğiniz halde cihazınız ile Kablosuz erişim noktası arasındaki trafik şifrelenir. Bu kamuya açık olan, Wi-Fi ağlarını çok daha güvenli hale getirecektir. İnsanların şifrelemeyi gerçekten kırmadan araya sızması imkansız olacaktır.

Bütün bunlar güzel ama ne zaman kullanmaya başlayacağız derseniz bu biraz daha zaman alacaktır. 2018’in başı gibi çalışmaları başlattıklarına göre ilerleyen yıllarda desek yanılmış olmayız.