Windows 10 Kullanıcı İzni Olmadan Uygulamalara Dosyalara Erişim Yetkisi Veriyor

 

Microsoft Ekim ayında çıkarttığı güncelleme (versiyon 1809) ile Microsoft Store’daki uygulamalara kullanıcı dosyalarına bilgisi dışında erişim yetkisi verdi.

 

Microsoft Windows 10 ile beraber ortak çalışma platformu olan UWP’yi (Universal Windows Platform) duyurmuştu. Bu platform Windows 10, Xbox, IoT, Surface Hub ve Mixed-reality donanımlarında ortak uygulamları çalıştırmayı sağlamaktadır.

 

UWP uygulamarı cihazdaki bazı kaynaklara (API, resimler klasörü, kamera, mikrofon) erişim yetkisine sahip. Bu kanyaklara erişebilmek için yazılım “broadFileSystemAccess” özelliğini kullanmak zorunda. Bu özellik uygulamayı çalıştıran kullanıcı ile aynı erişim yetkilerini veriyor.

 

Microsoft’a göre bu özellik uygulamaya otomatik olarak değil uygulama çalıştırıldığı zaman çıkan uyarı penceresi ile kullanıcının onayı alındıktan sonra verilmektedir.

 

Microsoft’un planladığı bu olabilir fakat Ekim ayında çıkan güncelleme ile onay alınmadan Microsoft Store’dan indirilen bütün uygulamalara bu yetki otomatik olarak verildi.

 

 

Bu haberin ortaya çıkması üzerine Microsoft Ekim ayında yayınladığı güncelleme paketini geri çekti. Hata düzeltilene kadar erişim yetkisini kapatmak isterseniz (Windows 10 için)

 

Ayarlar -> Gizlilik -> Dosya Sisteminden kapatabilirsiniz.