Çin’de Üretilen Sunucularda Casus Çipler Bulundu

Gün geçmiyorki siber güvenlik alanında yeni bir bomba patlamasın. Bloomberg (https://bloom.bg/2OCRfgO) in haberine göre Çin’de 30’a yakın (içlerinde Apple ve Amazon’da var) Amerikan firması için üretilen sunucularda casus çip bulunmuş.

Amerikan firması olan Super Micro’nun tasarımı anakartlarda bu şekilde bir çip bulunmadığı Çin’deki üretim esnasında ilave edildiği belirtilmektedir.

Amerika tarafından başlatılan ve yaklaşık üç sene süren çok gizli soruşturmaların neticesinde Çin hükümeti tabanlı bazı grupların bu cihazların tedarik ağına sızarak çipleri monte ettikleri gelen haberler arasındadır. İşin Amerika’lılar için kriz yaratacak seviyede olmasının en büyük sebebi bu sunucuları Apple ve Amazon’un haricinde hükümet ve askeri birliklerinde kullanması.

Hazırlanan rapora göre Apple şüpheli çipi Mayıs 2015 ayında tuaf network trafiklerini izleyerek keşf etmiş. Apple tarafında ise bu iddia red edilip 2016 yılında Super Micro ile ilişkilerinin sonlandırılmasının sebebinin zararlı kodlar içeren bir disk sürücüsünün Super Micro sunucusunda bulunmasından kaynaklandığını belirtmektedir.

Hali hazırda iki dev firmanın mühendis ordusuna sahip olduğunu var sayarsak Çin gibi rakip bir devlette üretilen sunucuların test edilmeden kullanılması pek mümkün gözükmüyor. Özellikle ordu gibi çok hassas bir kurum için seçilen sunucuların network trafiğinin çok sıkı denetlendiğini, istenmeyen bir yer ile bağlantıya geçmesinin pek mümkün olmadığını belirtmek isterim.

Bence bütün bunlar olurken asıl dikkat edilmesi gereken yer Amerikan borsası idi. O gün zengin olanları mercek altına alırlarsa Çin’e kadar gitmeden bu olayı aydınlatmayı başarabilirler gibi…